تبلیغات
علوم برتر - زمین
 
علوم برتر
سه شنبه 17 آذر 1388 :: نویسنده : فرزان        

زمین سومین سیاره‌ی منظومهٔ شمسی است که در فاصلهٔ حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتری‌ از ستاره‌ی خورشید قرار گرفته است. فاصلهٔ زمین تا خورشید به گونه‌ای است که شرایط محیطی‌ی آن قابلیت زیستن را به موجودات زندهٔ کربنی می‌دهد. تاکنون زمین تنها سیاره‌ای بوده است که وجود حیات در آن ثابت شده است. زمین سیاره‌ای است سنگی با مقدار قابل توجه‌ای آب سطحی. جو زمین ترکیبی است از نیتروژن (حدود هشتاد درصد)، اکسیژن (حدود بیست درصد) و چندین گاز دیگر.

در منظومهٔ خورشیدی، فاصلهٔ زمین تا خورشید بین فاصلهٔ زهره (یا ناهید) تا خورشید و فاصلهٔ مریخ (یا بهرام) تا خورشید است. زمین جزو سیارات داخلی منظومهٔ خورشیدی محسوب می‌شود.

مرتفع‌ترین نقطه بر روی خشکی‌های زمین کوه اورست نام دارد که نزدیک به نه کیلومتر از سطح دریا بالاتر است. عمیق‌ترین قسمت دریاها نیز در نزدیکی‌ جزایر فیلیپین در اقیانوس آرام قرار دارد. عمق این ناحیه حدود ۱۱ کیلومتر پایین‌تر از سطح دریا است و به آن گودال یا درازگودال ماریانا گفته می‌شود.The Earth seen from Apollo 17.jpg

فهرست مندرجات

حرکات چندگانه زمین

حرکت انتقالی زمین به دور خورشید

سرعت این حرکت زمین در مدار خود به دور خورشید یکسان نیست ودر نزدیکی خورشید بیشتر می‌شود.از اثرات این حرکت ایجاد یک سال شمسی شکل گرفتن فصول مختلف و تغییر ظاهری چهرهٔ آسمان شب در طول سال است مدت این چرخش ۳۶۵٫۲۵ روز است و سرعت زمین در این مدار ۳۰کیلومتر بر ثانیه‌است.

حرکت وضعی

حرکت زمین به دور محور شمالی و جنوبی آن مدت این چرخش ۲۳ساعت و۵

حرکت رقص محور

این بسیار کمتر است بنابراین تنها یک لرزش سینوسی در مدار زمین ایجاد می‌کند.


سرعت حرکت محوری زمین به دور خود


سطح زمین با سرعت 40000 کیلو متر در شبانه روز حرکت می کند. این سرعت برابر با 1040 مایل بر ساعت یا 1670 کیلو متر بر ساعت است. (تقریباً5 کیلومتر بر ثانیه) اندازه این سرعت از تقسیم محیط زمین در خط استوابدست می آید. (حدود 24900 مایل یا 40070 کیلو متر) بر تعداد ساعات شبانه روز (24) به دست می اید. از انجایی که[ محیط زمین] در قطبین به صفر نزدیک می شود،هنگامی که به سمت یکی از دو قطب حرکت می کنید این سرعت تقریبا به صفر کاهش می یابد

حرکت تقدیمی

حرکتی است که به موجب خم بودن محور زمین نسبت مدار خود ایجاد می‌شود و باعث می‌شود که قطب شمال سماوی جا به جا شود(در دوره‌های ۲۶ هزار ساله)

حركت زمین در قرآن و كتاب مقدس

زمین
 
ترتیب سومین سیاره سامانه خورشیدی
قطر ۱۲۷۵۶ کیلومتر
پختگی قطبین ۰.۰۰۳۴ کیلومتر
فاصله از خورشید ۱۴۹۵۰۰۰۰۰ کیلومتر
روز ۲۳/۹۳ ساعت
سال ۳۶۵/۲۶ روز
اتمسفر رقیق
حالت (غالب) جامد
قمر یا حلقه ۱ (ماه)
میانگین دما ۱۵ درجه سانتیگراد
سرعت گریز ۱۱.۱۸ کیلومتر بر ثانیه
تمایل محور چرخش ۲۳.۴۴ درجه
ثقل سطحی ۹.۷۸ متر بر مجذور ثانیه

 

نوع مطلب : زمین شناسی، 
برچسب ها :


 
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : فرزان
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
بهترین بازیکن کشتی کج کیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :